تعمیر پکیج‌های دیواری بوتان مدل اپتیما ( OPTIMA)

انتخاب اینکه کدام مدل پکیج بوتان بهتر است، ممکن است کار ساده ای نبوده و نیازمند راهنمایی باشید. ما در مقالات جداگانه قصد معرفی مدلهای مختلف پکیج بوتان و آموزش تعمیر آن ها را داریم. این مقاله مختص تعمیر پکیج بوتان مدل اپتیما است. پکیج بوتان مدل اپتیما از نظر کارکرد و قطعات بسیار شبیه مدل کالدا ونزیا می‌باشد، بنابراین مشتریان این محصول می‌توانند در صورت بروز مشکل فنی در این نوع پکیج از دستورالعمل‌های موجود برای تعمیر پکیج بوتان مدل کالدا ونزیا نیز استفاده کنند. به طور کلی پکیج بوتان مدل اپتیما از مدل کالدا پیرفته‌تر بوده و با به کارگیری مبدل ثانویه و مجموعه‌های تقسیم آب از ایجاد رسوب بر جدار داخلی مبدل عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما

انواع کدهای خطای پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما

برای بیشتر مدل پکیج ها، کدهای خطا مشابه هم هستند. در مقاله کد خطای پکیج بوتان، این کدهای خطا به طور مفصل  شرح داده شده اند. در این نوشتار به طور خلاصه به کدهای مدل اپتیما اشره می کنیم.   ال ای دی های چشمک‌زن در هر دستگاه پکیج برای نمایش عیوب و یا سلامت آن می‌باشد. پس در وهله اول با وجود بروز مشکل در کارکرد دستگاه می‌بایست به چراغ‌های چشمک‌زن روی دستگاه توجه کرد. هر کدام از این ال ای دی ها رنگ مخصوص خود را دارند که روشن شدن هر کدام نشانگر مورد جداگانه‌‌ای به شرح زیر است:

1-چراغ سبز روشن و ثابت می‌باشد:

در این حالت دستگاه سالم بوده و مشعل روشن می‌باشد و تمام قطعات به درستی کار می‌کنند.

2- چراغ سبز 5 ثانیه خاموش و 1 ثانیه روشن می‌شود:

در حالت اول ممکن است منظور کلید چرخشی باشد که در وسط به صورت یک دایره داخل دایره بزرگ‌تر قرار گرفته و به معنی خاموشی دستگاه می‌باشد.

*باید توجه داشت این خاموشی به صورت دائمی نمی‌باشد و دستگاه در این حالت آماده شروع به کار است، راه اندازه شده و در انتظار فرمان کار توسط کاربر می‌باشد.

در حالت دوم ممکن است منظور کلید چرخشی در حالت تابستانه در سمت چپ قرار دارد. در این حالت تا زمانی که کاربر برای آب گرم بهداشتی تقاضا نداشته باشد دستگاه به همین حالت چشمک خواهد زد.

3- چراغ سبز 5 ثانیه خاموش و 5 ثانیه روشن می‌باشد:

در حالت اول؛ دستگاه کمتر از ده دقیقه می‌باشد که به شدت افت فشار پیدا کرده و پرشر سوئیچ آب مدار را قطع کرده است. نکته حائز اهمیت این است که اگر این زمان از حد گفته شده تجاوز کند این چراغ به رنگ قرمز ثابت درخواهد آمد.

حالت دوم، پرشر هوا در استارت عدم خروج محصولات احتراق را به برد اعلام می‌کند، یا مسیر دودکش مسدود شده است و یا ورود هوای تازه برای احتراق به دستگاه به شدت پایین آمده است. مانند محیط آشپزخانه‌های کوچک ساختمان‌های اداری و در نهایت خرابی پرشر سوئیچ دود و یا نیاز داشتن به سرویس مجموعه‌ی فن. اگر این ایراد پشت سر هم تکرار شود و زمان خطای آن از ده دقیقه تجاوز کند چراغ به رنگ قرمز ثابت تبدیل می‌شود.

*توجه داشته باشید که خرابی برد نیز می‌تواند موجب عدم راه افتادن فن دستگاه و در نهایت بروز این خطا شود.

حالت سوم؛ کلید چرخشی در حالت زمستانه در سمت راست قرار دارد. در این حالت اولا درخواست آبگرم بهداشتی توسط کاربر نشده است. دوما دستگاه دمای آبگرم مدار بسته (گرمایش) را به درجه‌ی تنظیمی رسانده، اتومات کرده است و آماده‌ی روشن شدن مجدد است.

4- چراغ زرد روشن ثابت باشد:

وقتی چراغ زرد رنگ به صورت ثابت روشن باشد به این معنی می‌باشد که سنسور دما یا NTC، سیم‌های متصل شونده به آنها و یا خود برد خراب است، به نظر می‌رسد دستگاه نیاز به سرویس داشته باشد ولی به هرحال در وهله‌ی اول NTC مصرفی را تعویض کنید.

5- چراغ زرد چشمک‌زن باشد:

دستگاه در وضعیتی قرار دارد که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته، در اصطلاح در حداکثر توان می‌باشد. به این وضعیت CHIMNEY SWEEP نیز می‌گویند.

6- چراغ قرمز 5 ثانیه روشن می‌باشد و 5 ثانیه خاموش:

سنسور حد فعال شده است، کلید حرارتی در پکیج دیواری بوتان مدل کالداونزیا (مدل مشابه اپتیما) در دمای 105 درجه‌ی سانتی گراد عمل می‌کند. احتمالا در قسمت پمپ سیرکولاتور یا مبدل نیاز به سرویس و تعویض قطعه داریم در ضمن خود سنسور یا سیم‌های مرتبط تا برد دستگاه و همچنین خود برد نیز می‌تواند خراب باشد. به هر حال اگر احساس کردید دستگاه بیش از حد داغ شده است ابتدا آب مدار را خالی کرده و مجددا با آب جدید پر کنید تا دمای قطعات پایین بیاید و بتواند بهتر عیب‌یابی و تعمیر را انجام دهید.

7- چراغ قرمز به صورت ثابت:

این خطا نشانه این می‌باشد که برد تشخیص داده است که در ادامه‌ی کار دستگاه موجب آسیب دیدن جدی خواهد شد. در این وضعیت به موارد زیر توجه داشته باشید:

*درصورت عدم تشکیل شعله و یا عدم تشخیص شعله توسط یون، دستگاه دوبار دیگر تلاش می‌کند که شعله را تشکلیل دهد به اینصورت که شیر گاز مدار گاز را باز کرده و با جرقه‌زن شروع به کار می‌کند. به هر دلیلی شعله تشکیل نشود و یا قطعات تشخیص شعله ندهند و یا وجود شعله را سنس (احساس) نکنند این ایراد را خواهیم داشت.

*اگر سنسور مدار گرمایش (NTC مدار گرمایش) خراب شده باشد و با سیم‌های ارتباطی تا برد درست متصل نشده باشند نیز می‌توانیم این خطا را داشته باشیم.

*یکی از موارد در حالت چراغ سبز 5 ثانیه روشن و 5 ثانیه خاموش رخ داده باشد و زمان بیشتر از ده دقیقه گذشته باشد، مانند: افت فشار آب به کمتر از 0/5 بار و یا عدم کارکرد صحیح سنسور دود و سیستم تخلیه محصولات احتراق.

*خرابی برد از نظر سخت افزاری( مانند رله‌های جرقه‌زن، پمپ فن) و یا نرم افزار ( برنامه کاری دستگاه).

در صورتی که به یادگیری گام به گام کدهای خطای پکیج های ایران رادیاتور علاقه مند هستید، میتوانید مقاله کدهای خطای پکیج ایران رادیاتور را مطالعه نمایید. 

در تصویر زیر می‌توانید جدول خلاصه شده‌ی کدهای خطا را مشاهده کنید:

کدهای خطای پکیج بوتان

نمایندگی‌های رسمی تعمیر پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما

در سراسر کشور نمایندگی‌های مجاز بوتان به صورت حضوری و غیرحضوری آماده‌ی ارائه خدمات خود به مشتریان می‌باشند. برای دسترسی آسان در هر شهرستان شماره تلفن ویژه‌ای به این منظور اختصاص داده شده است. کارشناسان در حوزه‌ی تعمیر پکیج بوتان ابتدا می‌کوشند تا از طریق تلفن توسط خود مشتریان عیوب دستگاه را بر طرف نمایند و در صورت عدم موفقیت تکنسین‌ مورد نظر به محل اعزام خواهد شد.

نمایندگی‌های مجاز بوتان برای کلیه محصولات خود خدمات فروش،  نصب و راه‌اندازی، خدمات پس از فروش و تعمیرات را منحصرا ارائه داده و به مشتریان خود اکیدا توصیه می‌نمایند که برای استفاده از تمامی خدمات صرفا با نمایندگی‌های مجاز بوتان در شهر خود تماس گرفته و در غیر اینصورت بوتان هیچ مسئولیتی را در قبال ارائه‌ی خدمات از سوی نمایندگی‌های غیر مجاز بوتان پذیرا نخواهد بود.

سرویس پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما

توصیه‌ی کارشناسان بوتان به مشتریان پکیج‌های خود این است که هر چندماه یکبار می‌بایست دستگاه خود را سرویس نمایند تا از این طریق هم به عمر دستگاه افزوده شده و هم از هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری آن تا حد ممکن کاسته شود. در همین راستا یکی از نمایندگی‌های رسمی بوتان در کرج دستورالعملی برای سرویس پکیج‌های دیواری بوتان در اختیار مشتریان خود قرار داده است که به شرح زیر می‌باشد:

معایب سرویس نشدن پکیج

چنانچه سرویس پکیج خود را به تعویق اندازید به مرور زمان با مشکلات زیر مواجه خواهید شد:

 • انباشته شدن رسوب داخل پکیج و رادیاتورها
 • وجود هوا داخل رادیاتورها و به طبع گرم نشدن کل رادیاتورها
 • تخلیه نشدن گاز به صورت کامل از هواکش پکیج
 • افزایش نشتی پکیج به مرور زمان
 • خراب شدن پرش سوئیچ هوا پکیج
 • خرابی شیر تخلیه
تعمیر پکیج

آموزش سرویس پکیج بوتان

 • چک کردن سنسورها

از وظایف سنسورتبدیل کمیت‌های فیزیکی معین به کمیت الکتریکی می‌باشد، اگر سنسور خوب کار نکند و نسبت به دما حساسیت لازم را نداشته باشد عملکرد پکیج را مختل می‌کند.

 • اسید شویی

زمانی که پکیج رسوب گرفته است با استفاده از یک پمپ اسیدشوی اقدام به رسوب‌گیری می‌کنیم، بهتر است برای انجام این کار از پمپ کولر و جوهرنمک استفاده نشود، دقت کنید که از اسید رقیق بهره برده و حتما از دستکش و ماسک مخصوص استفاده کنید.

 • استفاده از صافی

در صورت وجود صافی در سر راه برگشت پمپ آن را تمیز کرده (اگر صافی گیر داشته باشد احتمال هواگرفتن رادیاتورها وجود دارد) و همچنین اگر صافی وجود ندارد یک صافی مناسب بر سر راه آن مسیر قرار دهید. در صورتی که مایل به یادگیری هواگیری پکیج هستید، مقاله هواگیری پکیج بوتان را مطالعه نمایید. 

 • سرویس، تنظیم و تست قطعات

در پکیج شوفاژ دیواری بوتان بعضی قطعات مانند فلو رگلاتور، قطعات فن، مشعل، الکترودها، مبدل‌ها، NTC، ایرونت، قطعات هیرولیک‌های چپ و راست، محدود کننده آب، شلنگ‌ها ( اطمینان از عدم پوسیدگی ) باید بررسی شوند و سرویس آنها انجام گیرد.

 • سرویس پمپ

برای بهبود کار پمپ حتما آن را سرویس کرده ( استفاده از مواد شوینده مانند مایع ظرف شویی برای لغزنده کردن رتور مجاز است).

هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما

تعیین مبلغ مشخص برای تعمیر پکیج دیواری به فاکتورهایی چون موقعیت جغرافیایی و محل اعزام کارشناس، نوع خدمت، تعویض یا تعمیر قطعات، اجرت تکنسین بستگی داشته و طبیعتا عواملی چون نوسانات اقتصادی جامعه بر برخی از این موارد تاثیر گذاشته و موجب افزایش یا کاهش قیمت می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید